NHL

Boston, prima infrangere in 11 meciuri

November 25, 2011

jimmy howard associated press

Campionii au fost opriti chiar pe propria gheata de Red Wings, dar meciul se putea incheia usor cu alt rezultat.

In prima partida dupa pauza de sarbatori, Boston Bruins au cedat, scor 2-3, in fata lui Detroit Red Wings, dupa ce Todd Bertuzzi a transformat lovitura de departajare decisiva. Jimmy Howard a fost eroul oaspetilor cu 41 de suturi aparate, Seguin si compania cedand pentru prima data dupa 10 succese consecutive.

Oaspetii au deschis scorul in prima parte prin Filppula, asistat de Zetterberg si White. Boston a egalat la 5 minute de la reluare prin Paille, dar oaspetii au revenit la conducere dupa doar 35 de secunde prin golul lui Datsyuk (Franzen a reusit al 12-lea punc la aceasta faza). Campionii au mai egalat o data in partea a treia prin actiunea solitara a lui Patrice Bergeron, numai ca la loviturile de departajare, oaspetii si-au pastrat mai bine calmul si au plecat invingatori in „Motor City”.