DAILY RECAP  »  NHL

Jagr, 1.900 de puncte! Azi e rândul lui Sid the Kid?

February 16, 2017

jagr p

Veteranul Jaromir Jagr a devenit astăzi al doilea jucător din istoria NHL care reușește 1.900 de puncte (pase + goluri), după ce a pasat decisiv la golul 5 al echipei sale în deplasarea din San Jose. Cehul, care ieri a împlinit 45 de ani, a avut un meci liniștit până în repriza a treia, echipa sa conducând la un moment dat cu 3-1, dar după o eliminare la limită primită în minutul 7 al ultimei reprize a intrat mult mai energizat pe gheață și a reușit a 22-a pasă a sezonului la golul de 5-3 al lui Aleksander Barkov, deși ar fi putut alege chiar o finalizare, poziția fiind una excelentă.

Considerat unul dintre cei mai mari jucători din istoria NHL (pe drept cuvânt), Jagr trăiește o a doua tinerețe în Florida și nu exclude o revenire pe gheață și pentru sezonul viitor, când va avea 46 de ani. La noapte, însă, performanța sa uluitoare ar putea fi eclipsată de Sidney Crosby, care intră în meciul dintre Pittsburgh Penguins (paradoxal, prima echipă a lui Jagr) și Winnipeg Jets, cu 999 de puncte reușite, fiind șanse mari să devină al 86-lea jucător din istoria ligii care atinge acest prag. De asemenea Daniel Sedin și Shane Doan sunt și ei la distanțe rezonabile de punctul 1.000, suedezul având chiar șanse mari să îl atingă în acest an.

Rezultate:

Blue Jackets – Maple Leafs 5-2, Red Wings – Blues 0-2, Flames – Flyers 3-1, Sharks – Panthers 5-6.