NBA

Noaptea recordurilor in Oklahoma

March 24, 2012

Cine s-ar fi asteptat la un asemenea meci in Chesapeake Energy Arena ar fi fost considerat nebun. Minnesota Timberwolves erau vazuti ca victime sigure in fata cuplului Rusell Westbrook – Kevin Durant, si nimeni nu paria un cent pe oaspeti. Si totusi, Kevin Love si-a dat in petec, chinuind efectiv defensiva gazdelor. Monstrul din Minnesota a marcat 51 (!) de puncte si a impins meciul de doua ori in prelungiri, tinand piept cuplului minune care a incheiat cu 95 de puncte (45 Westbrook, 40 Durant). Din nefericire pentru Wolves, finalul a insemnat totusi o infrangere, dupa doua reprize de prelungiri si dupa tot felul de rasturnari de situatie care au ridicat tribunele in picioare.

Rezultate: Toronto – New York 96-79, Charlotte – Milwakee 92-112, Orlando – Cleveland 93-80, Indiana – Phoenix 111-113, Atlanta – New Jersey 93-84, Detroit – Miami 73-88, Philadelphia – Boston 99-86, Oklahoma – Minnesota 149-140, San Antonio – Dallas 104-87, Utah – Denver 121-102, LA Lakers – Portland 103-96.