NHL

Caps castiga in Boston si devin favoriti la calificare

April 22, 2012

Troy Breuwe

Washington Capitals sunt considerati, prin traditie, favoriti la Stanley Cup. Anul asta insa, specialistii ii vad pe Ovi si compania mai puternici ca oricand, asta in ciuda unui sezon regulat aproape de catastrofa. Calificati abia in ultimele runde pentru post-sezon, Caps par sa-i multumeasca pe cei care ii vad drept primii favoriti. Conduc cu 3-2 la general in disputa cu echipa campioana si au meciul 6 pe propria gheata, adica toate atuurile pentru a accede in semifinale.

Azi-noapte, Capitals s-au impus cu 4-3 in Boston dupa un meci mare facut de Braden Holtby, si un gol reusit de Troy Brouwer cu un minut si jumatate inainte de final. De fapt, meciul nici nu se putea incheia altfel dupa o desfasurare pro-Washington. Semin si Beagle au facut 2-0 in repriza a doua pe erorile lui Tim Thomas, dar Seidenberg si Marchand au reechilibrat balanta pana la pauza 2. knuble i-a readus pe capitalisti in avantaj in minutul 44, Boychuk egaland iar pentru campioni 4 minute mai tarziu.

Urmatorul meci are loc duminica noaptea in Washington.