NHL

Caps – Rangers 2-1 si seria se decide in meciul 7

May 12, 2012

Alex Ovechkin

Cel mi strans duel din semifinalele conferintelor a ajuns, asa cum era de asteptat, in decisiv. Washington Capitals au profitat de seara excelenta prinsa de Alex Ovechkin si Braden Holtby si s-au impus la limita, scor 2-1, in meciul 6 al seriei cu New York Rangers, totul urmand sa se decida in noaptea de sambata spre duminica. jason Chimera a marcat golul 2 in repriza a doua, Rangers reusind golul de onoare abia in ultimul minut prin Marian Gaborik.

Figura partidei a fost insa portarul din Washington, Braden Holtby, cel care la doar 22 de ani a devenit deja un fel de erou in capitala. Holtby a aparat 30 de suturi, unele interventii fiind de generic, si toata presa americana il considera ca omul care i-a dus pe Caps pana in aceasta faza a competitiei. Examenul de maturitate il va da sambata.