NHL

Campioana nu se regaseste

October 14, 2011

Carolina Hurricanes – Boston Bruins 3-2

Dupa ce au pierdut primele trei dispute ale sezonului Carolina Hurricanes au gasit un adversar destul de slab pentru a castiga: campioana en-titre, Boston Bruins.

Joni Pitkanen, Anthony Stewart si Jiri Tlusty au inscris pentru amfitrioni, iar Cam Ward a stopat 26 de suturi, Hurricanes obtinand o victorie absolut meritata, daca e sa ne luam dupa statistici. Dupa o prima perioada confuza de ambele parti, Carolina a deschis scorul la 42 de secunde de la reluare, dintr-o faza de superioritate pentru o eliminare a lui Chris Kelly.

Repriza a continuat in nota de dominare a gazdelor, probabil uluite de impotenta campionilor, iar golul de 2-0 a venit logic. Bruins au replicat rapid prin Tyler Seguin, insa tot Carolina a controlat usor disputa si a refacut diferenta de doua goluri. Brad Marchand a redus din nou distanta la un gol cu trei minute inainte de final, dar forcingul lui Boston a fost ineficient.