NHL

NHL (WSH-CAR 5-1): Capitals, prea buni pentru Hurricanes, intrun meci al premierelor

November 6, 2011

Ce a incaput ca o potentiala surpriza s-a terminat cu un macel. Carolina a condus la prima pauza rin golul lui Stewart, dar in numai 69 de secunde balanta s-a inclinat catre gazde. Helpern si Brouwer au stabilit scorul pauzei secunde, iar ultima parte a fost o sarbatoare. Eakin, Carlson si Backstorm au punctat si ei, Ovechkin pasand la randu-i de doua ori.

Cody Eakin a marcat primul sau gol in NHL, pustiul de 19 ani fiind sarbatorit cum se cuvine de coechipieri. El a finalizat o actiune initiata de Alexander Semin, in timpul conferintei de presa primind „cadou” un prosop plin cu spuma de ras pe fata.

Jeff Halpern si John Carlson au marcat la randul lor primele goluri in actualul sezon.