NHL

Avs, Sharks, la prima înfrângere, Devils, la al şaptelea eşec

October 18, 2013

Pavel Datsyuk

Sesiune maraton de jocuri în NHL. 24 de echipe ieşind pe gheaţă pentru o nouă rundă de meciuri spectacol.

Pe lângă tradiţionalul duel dintre Flyers şi Penguins, câştigat detaşat de oaspeţi cu 4-1 (Jokinen, Kunitz, Crosby şi Malkin – Simmonds), alte trei partide au atras atenţia, nu neapărat ca importanţă, cât ca deznodământ.

New Jersey Devils au înregistrat al 7-lea eşec (al patrulea în timpul regulamentar) din acest sezon, 2-5 în Ottawa, şi se afundă tot mai mult în mocirlă. Grav este că diavolii n-au reuşit niciun moment să reziste iureşului canadian, gezdele conducând cu 3-0 încă din a doua repriză.

Tot un eşec au înregistrat şi băieţii de la Colorado Avalanche, chiar în Denver, Avs oprindu-şi astfel seria pozitivă de şase meciuri. Johan Franzen şi Pavel Datsyuk au marcat câte o dublă pentru Detroit Red Wings, linia de superioritate a gazdelor readucându-le temporar în joc prin golurile lui Erik Johnson şi Gabriel Landeskog, cel mai tânăr căpitan din istoria NHL.

Eşec, dar cu punct, şi în dreptul celeilalte echipe „perfecte” din Ligă, San Jose Sharks, într-un meci senzaţional disputat în Dallas. Oaspeţii au condus cu 2-1 (Kennedy, Nieto – Seguin) la prima pauză, şi 3-2 în a treia (Marleau – Daley) dar s-au văzut egalaţi la 3 în doar 28 de secunde de la reuşita lui Marleau. Cody Eakin a egalat pentru Stars, iar Alex Chiasson a fost singurul jucător care a găsit drumul spre gol la loviturile de departajare, Dallas înregistrând un succes important pentru viitor.

Rezultate:

Colorado – Detroit 2-4, Dallas – San Jose 4-3, Nashville – Los Angeles 1-2, Chicago – St. Louis 2-3, Florida – Boston 2-3 (GWG Reilly Smith în minutul 59:01), Tampa Bay – Minnesota 3-1, Ottawa – New Jersey 5-2, Montreal – Columbus 5-3, Philadelphia – Pittsburgh 1-4, Islanders – Edmonton 3-2 (GWG Johns Tavares în minutul 58:53, Tyler Hall a marcat doua goluri la interval de opt secunde pentru Oilers!), Toronto – Carolina 2-3, Buffalo – Vancouver 0-3.