NHL

Nervii mai tari i-au salvat pe Ducks şi Jets

October 20, 2013

Teemu Selanne

Doar două partide au fost programate în sesiunea de jocuri de sâmbătă noaptea şi ambele au avut o desfăşurare similară.

În Canada, Winnipeg Jets au fost conduşi tot meciul de către St Louis Blues, dar au reuşit să egaleze în minutul 58.06, prin Tobias Ernstrom, şi au intrat în prelungiri, rezistând apoi până la loviturile de departajare. Ladd, Little şi Jokinen au marcat pentru Jets, oaspeţii reuşind să transforme doar două şuturi prin Oshie şi Steen, şi scorul final a devenit 4-3 pentru gazde.

În California, Anaheim Ducks a trecut prin aceleaşi emoţii după ce golul lui Teemu Selanne a fost anulat de reuşitele lui Antoine Vermette şi Rostislav Klesta. Nick Bonino a egalat pentru amfitrioni în minutul 57:58 şi a forţat prelungirile, la loviturile de departajare, şapte jucători găsind drumul spre gol. Reuşita decisivă i-a aparţinut lui Jakob Silfverberg, iar Ducsk au bifat al 6-lea succes consecutiv.