NHL

NHL: LA Kings, al cincelea insucces consecutiv

November 8, 2011

San Jose Sharks au profitat din plin de criza „regilor” si s-au impus fara dubii intr-un meci in care oaspetii au existat doar prin echipele speciale.

Joe Thornton, Patrick Marleau si Dan Boyle au marcat in repriza a doua, iar Logan Couture a mai marcat o data in startul ultimei reprize, si Sharks s-au impus cu 4-2 in fata rivalilor de divizie. Boyle a marcat in premiera in acest sezon. „A fost unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre. Au existat momente in care adversarii ne-au pus probleme, dar e greu sa realizazi un tablou perfect”, a declarat tehnicianul gazdelor, Todd McLellan, o radiografie perfecta a unei dispute inegale.

Fundasul Jack Johnson si Anze Kopitar au punctat in superioritatea pentru Kings, ajunsi la 0-3-2 in ultimele cinci partide. Doar Anaheim sta mai rau in divizia Pacific, cei din LA avand totusi satisfactia ca sunt pe 8 in Conferinta de Vest.