NHL

Rezultatele sesiunii din 11 noiembrie

November 13, 2011

New Jersey – Washington 1-3

Alex Ovechkin a condus ofensiva spumoasă din perioadele 2 si 3, iar Capitals au revenit de la 0-1 si s-au impus in fata „Diavolilor”. Adam Larsson a marcat primul gol stagional pentru gazde, insa Ovechkin, Chimera si Johansson l-au invins pe Brodeur si au intors rezultatul.

NY Rangers – Carolina 5-1

O repriză perfectă pentru Rangers a insemnat un succes categoric in fata Panterelor. Avery si Ponikarovski au marcat in primele doua reprize pastrand echilibrul de pe tabela, dar ultimul act a fost catastrofal pentru oaspeti. Girardi, Dubinsky, Callahan si Richards au punctat pentru Rangers, in mare revenire de forma.

Pittsburgh – Dallas 3-1

Penguins raman lideri in NHL dupa un succes fara dubii. James Neal a punctat de doua ori marindu-si zestrea la 11 goluri in acest sezon, iar Matt Cooke a inchis meciul in partea a treia, golul lui Nystrom ramanand doar in statistici.

Buffalo – Ottawa 5-1

Sabres i-au spulberat pe Senators intr-un meci nuntat ca echilibrat. Gonchar a inscris primul gol pentru Sens, la fel ca Ellis pentru Sabres, iar Roy, Leopold, Adam si Leino, au inchis tabela.

Detroit – Edmonton 3-0

Drew Miller a marcat primul gol sezonier, Kronwall si Filppula trecand de Khabibulin cate o data pe repriza.

Chicago – Calgary 4-1

Campioana de acum doi ani s-a distrat cu Flames. Duncan Keith (CHI) si Brent Seabrook (CAL) au marcat primele lor goulri in sezonul 2011, Jokinen, Stalberg si Kane invingandu-l pe nefericitul Kiprusoff.

Anaheim – Vancouver 4-3

Evolutie dezatruoasa pentru vicecampioni in fata unei echipe lipsite de luciditate in acest start de sezon. Anaheim a marcat de patru ori intr-o repriza prin Koivu, Cogliano, Perry si Holland si apoi a rezistat asaltului din partea finala, cand Canucks au fost la un pas de o revenire istorica. Bieksa si Jannik Hanse, de doua ori, au reechilbrat tabela cu sapte minute inainte de final, dar Hiller s-a dovedit imbatabil pe final stopand 38 de suturi!